DUYUMAK BLOG

İşitme Cihazı Alışma Süreçleri 7 Eylül 2022 Çarşamba
İşitme Cihazı Alışma Süreçleri

İşitme cihazı alışma sürecleri kişiden kişiye değişmekte olup Genelde işitme cihazına alışma dönemi 4 ila 8 hafta sürmektedir. Bu dönemde önemli olan dışardan gelen seslere alışmak ve yönlerini belirlemektir. Cihazinizi ilk kullanmaya basladiginizda bazi sesler size rahatsizlik verebilir. Özellikle uzun bir süreden beri isitme kaybi olan insanlar, normal duyan insanlarin çevresinde duymaya alistigi sesleri (özellikle rüzgar ve trafik seslerini) zamanla unutmuşlardir. Bir cihaz kullanilmaya baslandiginda bu sesler de daha öncekinden yüksek gelecek ve sizi rahatsiz edecektir. Bu ve benzeri sesler hayatin içinde olan doğal sesler oldugu için isitme cihazinizi kullanmaya devam ettiginiz takdirde, biraz istek ve pratikle, bu problemlerin üstesinden gelebiliriz.Diğer taraftan kendi sesimize de  alışmak gerekir.Bunun için sesli kitap okumak tavsiye edilir.Sesli kitap okumanın diğer faydası ise işitme kaybınıza bağlı daha önceden konuşma bozukluğu yaşıyorsanız veya konuşurken kelimeleri yuvarlayarak yada bir kısmını yutarak konuşuyorsanız,bu problemin kademe kademe azalmasında önemli katkı yapar.Bu müddetin bitiminden sonra kelimelerin algılanması dönemi başlar. Ortalama bir,bir buçuk aya kadar bir kontrole gelmesi daha hızlı bir alışım sürecini bizlere sunar. Bu süreci takip ederken hangi sesler az geliyor hangi sesler çok geliyor not edebilirsiniz bir daha ki kontrolünüzde ilgili kişilere bu bilgileri aktarmanizda işleri kolaylaştıracaktır. Sabırlı olun düzenli kullanın günde en az sekiz saat işitme cihazınızı kullanın en kısa zamanla işitme cihazıyla bir bütün haline geleceksiniz.

İlk günler:

İlk birkaç gün isitme cihazinizi alisik oldugunuz ortamlarda yani evinizde ve isyerinizde, birkaç saat kullanin.Kendinizi yorgun ve gerilmis hissettiginiz takdirde cihazinizi çikartin. Kendinizi iyi hissettikten sonra tekrar birkaç saat daha takin. Bu alistirmayi her gün artan sürelerle tekrar edin. 7 ila 10 gün içinde cihazinizi sabah takip, aksam çikartabilecek duruma gelmelisiniz.. 

İlerleyen günler:

Birkaç kişilik gruplarda konusmalara katilin,ilk zamanlarda bu gruplarin seslerini tanidiginiz kisilerden olusmasina dikkat edin. Konusmalar sirasinda konuşmasini anlayamadiginiz kişinin konuşmasinin tekrarlamasini isteyin.

Birkaç kisi konuşurken, sizde başka biriyle konusmaya çalisin. Dinlerken konuşan kisinin mimiklerini ve dudaklarini izleyin. Daha büyük gruplarda, kalabalik içersinde konuşulanlar ve etraftaki sesler daha çok karişabilir. Bunlari ayirt edebilmek cihaz kullanmayan insanlar için bile zor olabilir. Sabirli olun, zamanla bu ayrimi yapabilecek duruma geleceksiniz.DİĞER BLOG BAŞLIKLARI
Copyright © 2001 - 2024 Duyumak - Her Hakkı Saklıdır. | ASD Creative